Időskorúakat károsított meg kitalált történetekkel a vád szerint. A bíróság elsőfokon bűnösnek találta, az ügyészség a kiszabott fegyházbüntetés súlyosítását célozza fellebbezésével.
A vádirat szerint a vádlott – egy 42 éves férfi – 2018 júniusa és 2019 márciusa között több kerületben, főleg Budán időskorúakhoz jutott be megtévesztéssel, különböző valótlan személyazonosságokat és megjelenési okokat kitalálva. A férfi magát ügyvédnek, kárfelmérő vagy közös költséget behajtó önkormányzati dolgozónak, egy alkalommal a sértett háziorvosa rokonának adta ki. A férfi a hamis történetekkel pénzt csalt ki az időskorúaktól vagy a figyelmüket elterelve értékeket – készpénzt, ékszert, pénztárcát, bankkártyát – tulajdonított el otthonaikból. A férfi többször vett vagy kísérelt meg pénzt felvenni a megszerzett bankkártyákkal. A rendőrség a ,,trükkös tolvajt” 2019. március végére azonosította és elfogta.
A Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség a férfi mint többszörös visszaeső ellen több rendbeli, üzletszerűen elkövetett lopás, csalás bűntette, illetve más bűncselekmények miatt emelt vádat a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
A bíróság bűnösnek mondta ki a férfit minden vádpontban, túlnyomórészt a vád minősítésével egyezően, és ezért a vádlottat 3 év 8 hónap fegyházbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte, a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét kizárta.
Az ítélet nem jogerős, az ügyészség a nagyszámú halmazati cselekményre is figyelemmel súlyosításért, a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett.
A vádlott a másodfokú eljárásban bűnügyi felügyelet alatt áll.
A Fővárosi Főügyészség felhívja az időskorúak figyelmét, hogy mindig kérjenek igazolványt a náluk megjelenő és ügyintézésre hivatkozó személyektől. Előzetes egyeztetés nélkül lehetőleg ne fogadjanak másokat, illetve az idegenek beengedése előtt akár telefonon (pl. az önkormányzat felhívásával) is ellenőrizzék a megjelent személyeket.