Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Sajtóközlemények » Valótlanul ígértek autót a csalással vádolt autókereskedők - a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség sajtóközleménye

A Kalo­csai Járá­si Ügyész­ség több­rend­be­li, jelen­tős kárt okozó, üzlet­sze­rű­en elkö­ve­tett csa­lás és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sa miatt vádat emelt egy autó­ke­res­ke­dő fér­fi­val és nővel szem­ben, akik a szá­muk­ra hitelt nyúj­tó bank mel­lett a vevő­i­ket is becsap­ták, mert úgy vet­tek át tőlük elő­le­get, hogy az ígért autó­kat nem sze­rez­ték be és nem szál­lí­tot­ták le. A cég­ve­ze­tő­nő ráadá­sul az álta­la kezelt céges szám­lá­ról aprán­ként 56 mil­lió forin­tot utalt jogo­su­lat­la­nul a saját számlájára.

A vád­irat sze­rint a férfi és nő egy évek óta műkö­dő autó­ke­res­ke­dés veze­tő­je­ként 2017 ápri­li­sá­ban kész­let­fi­nan­szí­ro­zá­si szer­ző­dést kötött az egyik hitel­in­té­zet­tel, amely alap­ján a bank egy éven át 27 mil­lió forint össze­gű hitel­ke­re­tet tar­tott fenn a cég részé­re új és hasz­nált autó beszer­zé­se érde­ké­ben. A hitel biz­to­sí­té­ka az adós cég min­den­ko­ri jár­mű­kész­le­te volt. A vád­lot­tak azért, hogy a keret­összeg­hez hoz­zá­jus­sa­nak, az ügy­ben sze­rep­lő másik autó­ke­res­ke­dő cégük nevé­ben kiál­lí­tott, valót­lan adás­vé­te­li szer­ző­dé­se­ket nyúj­tot­tak be a bank­hoz. A papí­ro­kon sze­rep­lő autók­nak azon­ban ez a másik cégük sosem volt tulaj­do­no­sa, így az autó­kat az adós cég sem sze­rez­het­te meg. A vád­lot­tak által veze­tett adós tár­sa­ság a keret­összeg szin­te tel­jes kime­rí­té­sé­vel becsap­ta a finan­szí­ro­zó ban­kot, mert való­já­ban nem ren­del­ke­zett olyan mér­té­kű bevé­tel­lel, amely a köl­csön vissza­fi­ze­té­sét lehe­tő­vé tette volna.

Emel­lett a vád­lot­tak a vevő­ik­nek valót­la­nul új autó beszer­zé­sét, továb­bá for­ga­lom­ba helye­zés­sel tör­té­nő átadá­sát ígér­ték és ezért külön­bö­ző össze­ge­ket vet­tek át tőlük. A meg­ren­delt autó­kat azon­ban nem sze­rez­ték be és nem szál­lí­tot­ták le. Volt olyan meg­ren­de­lő, aki annak elle­né­re nem jutott hozzá az autó­já­hoz, hogy a tel­jes vétel­árat kifi­zet­te. Húsz vevő­jük­nek össze­sen több, mint 73 mil­lió forint kárt okoz­tak, amely­nek egy részét a férfi vád­lott megtérítette.

A cég­ve­ze­tő női vád­lott ráadá­sul négy és fél éven át rend­sze­re­sen dézs­mál­ta az álta­la kezelt céges bank­szám­lát oly módon, hogy havon­ta több­ször 150-200 ezer forint közöt­ti össze­ge­ket utalt át jogo­su­lat­la­nul a saját lakos­sá­gi folyó­szám­lá­já­ra. A nő az uta­lá­sok jog­sze­rűt­len­sé­gét azzal kíván­ta lep­lez­ni, hogy a köz­le­mény rovat­ban találom­sze­rű­en az autó­ke­res­ke­dő cég­gel üzle­ti kap­cso­lat­ban álló tár­sa­sá­go­kat és szer­ző­dés­szá­mo­kat, oly­kor pedig az adó­ha­tó­sá­got jelöl­te meg. Ennek ered­mé­nye­ként több, mint 56 mil­lió forint­tal rövi­dí­tet­te meg a céget.

Az ügyész­ség a vád­lot­ta­kat jelen­tős kárt okozó, üzlet­sze­rű­en elkö­ve­tett csa­lás bűn­tet­té­vel és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­gé­vel vádol­ja. Emel­lett a női vád­lott­nak külö­nö­sen nagy érték­re, üzlet­sze­rű­en elkö­ve­tett sik­kasz­tás bűn­tet­te miatt is felel­nie kell. A jelen­leg sza­bad­lá­bon lévő vád­lot­tak ügyé­ben a Kalo­csai Járás­bí­ró­ság fog dönteni.