A Kalocsai Járási Ügyészség többrendbeli, jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt vádat emelt egy autókereskedő férfival és nővel szemben, akik a számukra hitelt nyújtó bank mellett a vevőiket is becsapták, mert úgy vettek át tőlük előleget, hogy az ígért autókat nem szerezték be és nem szállították le. A cégvezetőnő ráadásul az általa kezelt céges számláról apránként 56 millió forintot utalt jogosulatlanul a saját számlájára.
A vádirat szerint a férfi és nő egy évek óta működő autókereskedés vezetőjeként 2017 áprilisában készletfinanszírozási szerződést kötött az egyik hitelintézettel, amely alapján a bank egy éven át 27 millió forint összegű hitelkeretet tartott fenn a cég részére új és használt autó beszerzése érdekében. A hitel biztosítéka az adós cég mindenkori járműkészlete volt. A vádlottak azért, hogy a keretösszeghez hozzájussanak, az ügyben szereplő másik autókereskedő cégük nevében kiállított, valótlan adásvételi szerződéseket nyújtottak be a bankhoz. A papírokon szereplő autóknak azonban ez a másik cégük sosem volt tulajdonosa, így az autókat az adós cég sem szerezhette meg. A vádlottak által vezetett adós társaság a keretösszeg szinte teljes kimerítésével becsapta a finanszírozó bankot, mert valójában nem rendelkezett olyan mértékű bevétellel, amely a kölcsön visszafizetését lehetővé tette volna.
Emellett a vádlottak a vevőiknek valótlanul új autó beszerzését, továbbá forgalomba helyezéssel történő átadását ígérték és ezért különböző összegeket vettek át tőlük. A megrendelt autókat azonban nem szerezték be és nem szállították le. Volt olyan megrendelő, aki annak ellenére nem jutott hozzá az autójához, hogy a teljes vételárat kifizette. Húsz vevőjüknek összesen több, mint 73 millió forint kárt okoztak, amelynek egy részét a férfi vádlott megtérítette.
A cégvezető női vádlott ráadásul négy és fél éven át rendszeresen dézsmálta az általa kezelt céges bankszámlát oly módon, hogy havonta többször 150-200 ezer forint közötti összegeket utalt át jogosulatlanul a saját lakossági folyószámlájára. A nő az utalások jogszerűtlenségét azzal kívánta leplezni, hogy a közlemény rovatban találomszerűen az autókereskedő céggel üzleti kapcsolatban álló társaságokat és szerződésszámokat, olykor pedig az adóhatóságot jelölte meg. Ennek eredményeként több, mint 56 millió forinttal rövidítette meg a céget.
Az ügyészség a vádlottakat jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettével és hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja. Emellett a női vádlottnak különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntette miatt is felelnie kell. A jelenleg szabadlábon lévő vádlottak ügyében a Kalocsai Járásbíróság fog dönteni.